Nieuw onderzoek

Shah et al. beschrijven een 60-jarige patiënt die zich presenteerde met meerdere infarcten in de hersenen ondanks het gebruik van dabigatran tweemaal daags 150 mg in verband met atriumfibrilleren.

 

Beschrijving patiënt

Een 60-jarige man presenteert zich met een verstoorde spraak, duizeligheid en balansstoornissen.

 

Voorgeschiedenis:

Aandoeningen:

  • hypertensie
  • coronair vaatlijden
  • chronisch atriumfibrilleren

2011:   cerebrovasculair accident (CVA)
2011:   transoesophageale echocardiografie (TEE) zonder aanwijzingen voor een trombus in de linker ventrikel
2011:   elektrische cardioversie waarna snel opnieuw atriumfibrilleren
2011:   start dabigatran

 

Medicatie:

  • dabigatran tweemaal daags 150 mg
  • acetylsalicylzuur eenmaal daags 81 mg
  • metoprolol eenmaal daags 100 mg
  • diltiazem (vertraagde afgifte) eenmaal daags 120 mg
  • atorvastatine eenmaal daags 40 mg

De patiënt was therapietrouw.

 

Lichamelijk onderzoek:

Bloeddruk: 180/102 mmHg, hartritme: 77 slagen per minuut, onregelmatige harttonen. Het linker deel van het gelaat vertoonde tekenen van uitval van de nervus facialis.

 

Laboratoriumonderzoek:

Alle onderzoeken waren binnen de normaalgrenzen.

 

ECG:

Atriumfibrilleren met een ventrikelfrequentie van 80 per minuut.

 

Beeldvormend onderzoek:

Computertomografie (CT)-scan: nieuw lacunair infarct in rechter corona radiata, een oud infarct in de rechter frontaalkwab. Magnetic Resonance Imaging (MRI)-scan: Acute infarcten in de rechter cortex insularis, het subinsulaire gebied en de rechter corona radiata plus een oud infarct in de rechter frontaalkwab. TEE: trombus in linker atrium.

 

Beloop:

De patiënt startte met warfarine in plaats van dabigatran en verliet na 3 dagen het ziekenhuis. Er traden geen complicaties op.

 

Discussie

Vorming van een trombus tijdens het gebruik van dabigatran is vooralsnog zeldzaam. Uit de fase-3-studie naar dabigatran (RE-LY-studie) is niet bekend bij hoeveel van de patiënten met een ischemisch of ongespecificeerd infarct een trombus in het linker atrium of de appendix van het linker  atrium aanwezig was. Het onderliggende mechanisme van de thrombusvorming in het linker atrium tijdens gebruik van dabigatran is volgens de auteurs nog niet volledig duidelijk. Ook is niet duidelijk wat de beste behandeling is voor patiënten bij wie zich dit voor doet. De auteurs adviseren warfarine bij deze patiënten te starten.

 

Belang voor de praktijk

Net als bij vitamine K-antagonisten geldt dat de nieuwe direct werkende orale anticoagulantia (DOAC's) geen 100% bescherming bieden tegen trombusvorming. Het is daarom van belang patiënten hierover goed te informeren en alert te blijven bij op tekenen die passen trombusvorming.

 

Mogelijke belangenverstrengeling

De auteurs melden geen belangenverstrengeling.

 

Bron

  • Shah P et al. Case Report Thrombus formation in left atrium on dabigatran therapy. Case Rep Cardiol. 2015;2015:518982. 
  • Connolly S et al. Dabigatran versus warfarin in patients with atrial fibrillation. New Eng J Med. 2009; 353(10):1139-51.